Które pszczoły najbardziej rabują

Opis ras pszczół w Polsce
Wojtek

Które pszczoły najbardziej rabują

Postautor: Wojtek » 18 sty 2017, 10:33

Które pszczoły waszym zdaniem najbardziej rabują?

Theo

Re: Które pszczoły najbardziej rabują

Postautor: Theo » 18 sty 2017, 20:37

:) Może najsilniejsze w pasiece ? :)

Awatar użytkownika
matilo

Postautor: matilo » 26 sty 2017, 15:53

Nie do końca, są pewne uwarunkowania genetyczne które odpowiadają za większą chęć do rabowania, ja osobiście zauważyłem że kaukazy uwielbiają kombinować, buckfast jak nie ma pożytku też lubi zaglądać do innych, czasem nawet kraince się zdarzy nie ma reguły ale są linie które mają ku temu genetyczne predyspozycje ;)

Awatar użytkownika
Andrzej
Kontaktowanie:

Postautor: Andrzej » 27 sty 2017, 0:06

Jak miałem krainki, było na pasieczysku więcej zamieszania niż teraz.
Ale obecnie zostawione smakołyki koło domu i poza pasieką szybko znikają. Może dlatego że Włoszki bardzo dobrze też bronią się i nie ma ataków pomiędzy ulami :?: :?: 8-)

Awatar użytkownika
matilo

Postautor: matilo » 27 sty 2017, 0:24

Nie wiem, zamówię sobie u Pana w tym roku 2 mateczki próbnie nie miałem styczności więc nie jestem w stanie się wypowiedzieć, w tym roku miałem The Primorsky Russian Honeybee jak to ładnie reklamują czyli po prostu Primorską i uważam ją tez za ciekawą pszczółkę, dość późno zrobione odkłady w porównaniu do krainki mimo to lepiej do zimy poszły ;) jeśli chodzi o rabunki też nie zbyt mają ochotę rabować a gniazda bronią dość poważnie przed obcą pszczołą, zobaczymy w sezonie jak będzie z miodnością chociaż jak na odkład to świetnie sam mi się przygotował do zimy aż byłem zaskoczony mogąc mu przed zakarmianiem spokojnie odebrać pełną nabitą ramkę miodem zostawiając resztę i skromnie tylko zalewając gniazdo syropem z ApiBioFarmą, jak wiemy wszystko wychodzi w praniu dlatego nie chwalę zbytnio, ale ma ta pszczoła potencjał, sądzę że może być ciekawa mieszanka Włoszki z trutniami po Primorskiej

Awatar użytkownika
Andrzej
Kontaktowanie:

Postautor: Andrzej » 27 sty 2017, 14:02

matilo pisze:sądzę że może być ciekawa mieszanka Włoszki z trutniami po Primorskiej

Jeżeli ma Pan warunki do stworzenia takiej krzyżówki, to warto spróbować.
Tak odmienne pszczoły, mogą okazać się dobrą mieszanką użytkową.

Awatar użytkownika
Andrzej
Kontaktowanie:

Postautor: Andrzej » 07 lut 2017, 11:51

Wojtek pisze:Które pszczoły waszym zdaniem najbardziej rabują?

Po dłuższy namyśle stwierdzam, że głodne :lol:

Awatar użytkownika
Waldek

Postautor: Waldek » 07 lut 2017, 12:00

Rabunek jest spowodowany poza brakiem dostępu do pożytku (głodzie), przez nie właściwe prace w pasiece z danym typem pszczół oraz okresem występowanie pożytku i jego zapotrzebowaniem do rozwoju rodziny.
:arrow: PASIEKA BAŚŃ :!:

Wojtek

Postautor: Wojtek » 12 lut 2017, 10:27

No możliwe, że głodne :) Ale czy są takie które nie są głodne :P

Awatar użytkownika
Waldek

Postautor: Waldek » 12 lut 2017, 11:38

Wojtek pisze:No możliwe, że głodne :) Ale czy są takie które nie są głodne :P

W obecnym systemie gospodarki rolnej bardzo trudno dostrzec tereny o ciągłości bazy pokarmowej (pożytkowej) w pełnym okresie aktywności terenowej pszczół. By zapewnić w dostatecznym stopniu pokarm do rozwoju i magazynowania w ulu zapasów potrzebne jest nie tylko odpowiedni teren , a w szczególności dostęp do nieprzerwanego źródła pokarmu (składników pokarmowych). Mając możliwości wzbogacenia w terenie bazy pokarmowej zachęcam do powiększania poprzez nasadzenie oraz siania roślinności miodowo -pyłkowych. Pszczoły posiadające pokarm w terenie mniej będą agresywne i rabujące.
:arrow: PASIEKA BAŚŃ :!:

Awatar użytkownika
matilo

Postautor: matilo » 12 lut 2017, 15:40

Tutaj zgadza się Waldku, zdecydowanie bardzo sensowne podejście, w zeszłym roku zasadziłem poletko lip różnych plus "egzotykę" późno pożytkową, nie chcę by pszczoły mi się męczyły na nawłoci :)
W tym roku będę odmładzał sad i kolejne zasadzenia mnie czekają typu Klony, Ewodie i Surmie koło domu bo świetnie odstrasza komary ;)

marbert

Postautor: marbert » 14 lut 2017, 13:54

Najbardziej rabują pszczoły najbardziej miodne. Szukają zawsze i wszędzie.

Wróć do „HODOWLE-RASY PSZCZÓŁ”