Apis Mellifera Ligustica Regine.-opis rasy

Awatar użytkownika
Andrzej
Posty: 171
Rejestracja: 06 sty 2017, 17:16
Lokalizacja: Wladyslawów
Kontaktowanie:

Apis Mellifera Ligustica Regine.-opis rasy

Postautor: Andrzej » 09 sty 2017, 19:28

Pszczoły włoskie Apis Mellifera Ligustica Regine.
Linia pszczół włoskich Regine została wyprowadzona w Pasiece Władysławów.
Matki pszczół włoskich będące założycielkami hodowli zostały sprowadzone z różnych części Europy. Z półwyspu Apenińskiego, jak i Skandynawii. Zostały zakupione w pasiekach hodowlanych z jednych z najlepszych linii hodowlanych , gdzie prace hodowlane trwały od dawna. Cechy właściwe dla rasy były utrwalone i kontrolowane przez hodowców od wielu pokoleń.
Pszczoły włoskie charakteryzują się bardzo dobrym rozwojem wiosennym, szybko dochodzą do siły. Matki utrzymują czerwienie na wysokim poziomie przez cały sezon i pozwalają na utrzymanie dużej siły rodziny do września. Rodziny pszczele zimowane są jako silne, co pozwala na bardzo dobry wiosenny rozwój. W okresie zimowym matki nie czerwią. Zimują bardzo dobrze. Utrzymują ul w czystości. Prace nad higienicznością pszczół będą prowadzone w 2017 roku. Z prywatnych prób wyniki są bardzo dobre przy metodzie zamrażania i przebijania czerwiu.
Po dokonaniu krzyżówek hodowlanych i utrwaleniu cech w 3 pokoleniach, wyselekcjonowaliśmy linię hodowlaną Regine . Sezon pszczelarski zaczyna się od przygotowania rodzin pszczelich do zimowli. Dla większości pasiek jest to okres od końca lipca i dlatego opis cech i zachowanie się pszczół opiszemy od tego momentu.
Zaczynając przygotowanie rodzin pszczelich do zimowli musimy zadbać o dopływ pokarmu do rodzin pszczelich, czyli wykorzystujemy małe pożytki z poplonów, lub podkarmiamy pszczoły pobudzająco syropem cukrowym 1:1 w małych dawkach dziennych. Tak jak przy innych rasach zgromadzony pokarm białkowy i węglowodanowy wpływa na prawidłowe przygotowanie rodzin pszczelich do zimowli. Ze względu na wrodzoną cechę czerwienia do września, dobrze jest zakarmianie zimowe rozpocząć w okresie od 01.09 lub od 10.09. podając duże dawki syropu cukrowego w proporcji 3:2.
Jeżeli pszczoły są na pożytkach jesiennych typu wrzos i spadź, oprócz możliwości prowadzenia odpowiedniej gospodarki pasiecznej dla tych pożytków, można spokojnie zakarmiać pszczoły włoskie w późniejszym okresie syropem cukrowym w stosunku 1:1. Jeżeli pasieki stosują Invert, to sposób zakarmiania niczym się nie różni od zakarmiania syropem cukrowym. Dzięki dobremu czerwieniu matek pszczelich jesienią, rodziny pszczele nie słabną tak na pożytkach jesiennych , jak pszczoły innych ras.
Kłąb uwiązuje się na ramkach nisko i dopóki warunki atmosferyczne nie są sprzyjające, pszczoły nie rozluźniają kłębu i matki nie rozpoczynają czerwienia.
Wiosną matki rozpoczynają czerwienie po pierwszych oblotach pszczół. Często w tym okresie u innych ras jest już czerw. Jednak duża siła rodzin zimujących i plenność matek powoduje że szybko ilość czerwiu u pszczół włoskich jest większa niż u innych ras. Wpływ na to ma również duża ilość produkowanego mleczka pszczelego przez poszczególne robotnice.
Na pożytek rzepakowy rodziny pszczele są bardzo dobrze rozwinięte. Niska rojliwość pszczół włoskich nie powoduje powstawania nastroju rojowego, nawet przy kilkudniowych przerwach w pożytku. Miód gromadzą chętnie w nadstawkach i w miodniach uli leżaków dając matce miejsce do czerwienia. Jednak nie poszerzanie miodni w okresie dużego dopływu nektaru do ula powoduje częściowe ograniczenie matki w czerwieniu. Dlatego zawsze warto dostawić dodatkowe ramki do miodni.
Plenność matek sprawdzana w naszej pasiece waha się od 3800 do 4200 jajeczek na dobę. Jednak ograniczenie matki w czerwieniu do jednego korpusu wielkopolskiego i ograniczenie czerwienia matki w ten sposób, nie wpływa na powstawanie nastrojów rojowych.
Bardzo dobrze wyszukują pożytki nektarowe i spadziowe. Pożytki krótkotrwałe i duże. Na pożytkach małych utrzymują siłę rodziny. Przy braku pożytków, tak jak inne pszczoły wymagają podkarmiania w celu uzupełnienia pokarmu na potrzeby bieżące.
Pszczoły włoskie chętnie i w dużych ilościach wypacają wosk, ramki z węzą można podawać do odbudowy, do końca sierpnia. Są łagodne, nie atakują podczas przeglądów. Można nie używać dymu, albo małe ilości tylko w celu przyśpieszenia prac ulowych. Przy wyjmowaniu ramek chodzą spokojnie nie zwracając uwagi na pszczelarza. Podczas strząsania nie trzymają się mocno i spadają do ula.
Są bardzo dobre w hodowlach matek pszczelich. Odciągają duże ilości mateczników wypełnionych bardzo dobrze mleczkiem pszczelim. Duża produkcja mleczka może być wykorzystana do produkcji tego cennego produktu.
Długość języczka 6.3 – 6.8 pozwala na wykorzystanie pożytku z koniczyny czerwonej.
Pszczoły włoskie od dawna są używane do tworzenia krzyżówek użytkowych z różnymi rasami pszczół. W czystej rasie i hybrydach, występują na wszystkich kontynentach, a odporność na choroby – higieniczność należy do jednych z najwyższych spośród ras pszczół miodnych.
Najlepsze krzyżówki użytkowe pszczoły włoskiej powstają z krzyżowania z pszczołami kaukaskimi. Obydwie rasy charakteryzują się wysoką produkcją miodu i małą rojliwością , co stawia je w czołówce ras używanych w pasiekach produkcyjnych. https://www.facebook.com/beatapszczoly/videos/ i http://najlepszeseo.nazwa.pl/cegielko/wloszki-a-m-ligustica/ ;)

magabrash
Posty: 1
Rejestracja: 09 sty 2017, 21:05

Re: Apis Mellifera Ligustica Regine.-opis rasy

Postautor: magabrash » 09 sty 2017, 21:08

Jeszcze nie mam tej rasy pszczółek (na razie tylko Krainki) ale mam wielką ochotę na kilka uli z tymi złotymi pieknościami.
Przy okazji witam na forum i bardzo się cieszę że takie miejsce powstało - od dawna obserwowałem tematy związane z pszczołą włoską na FB ale forum to jednak forum !!!
Brawo, dziekuję i pozdrawiam serdecznie

user2016
Posty: 44
Rejestracja: 09 sty 2017, 21:15

Re: Apis Mellifera Ligustica Regine.-opis rasy

Postautor: user2016 » 10 sty 2017, 0:27

Czy jest do dobra rasa dla początkujących pszczelarzy?

Awatar użytkownika
Kosior
Posty: 22
Rejestracja: 07 sty 2017, 18:55

Re: Apis Mellifera Ligustica Regine.-opis rasy

Postautor: Kosior » 10 sty 2017, 6:20

Nie ma ras dobrych na początek lub złych kazda pszczoła jest dobra i czegoś cię nauczy lecz sa rasy na których się łatwiej i przyjemniej sie pracuje... Włoszka miedzy innymi posiada takie cechy i ułatwia tą pracę dzięki Swojej łagodnosci oraz braku rojliwości a to na początek jest bardzo wiele bo nie tak łatwo stracić swoje pszczółki przy nauce :)

user2016
Posty: 44
Rejestracja: 09 sty 2017, 21:15

Re: Apis Mellifera Ligustica Regine.-opis rasy

Postautor: user2016 » 10 sty 2017, 11:56

Kosior pisze:Nie ma ras dobrych na początek lub złych kazda pszczoła jest dobra i czegoś cię nauczy lecz sa rasy na których się łatwiej i przyjemniej sie pracuje... Włoszka miedzy innymi posiada takie cechy i ułatwia tą pracę dzięki Swojej łagodnosci oraz braku rojliwości a to na początek jest bardzo wiele bo nie tak łatwo stracić swoje pszczółki przy nauce :)


A czy ten brak "rojliwości" nie pojawia się dopiero w krzyżówkach? Mam tu na myśli krzyżówkę - pszczoła kaukaska+włoska.

Awatar użytkownika
Andrzej
Posty: 171
Rejestracja: 06 sty 2017, 17:16
Lokalizacja: Wladyslawów
Kontaktowanie:

Re: Apis Mellifera Ligustica Regine.-opis rasy

Postautor: Andrzej » 10 sty 2017, 13:23

A czy ten brak "rojliwości" nie pojawia się dopiero w krzyżówkach? Mam tu na myśli krzyżówkę - pszczoła kaukaska+włoska.[/quote]

Włoskie pszczoły z Pasieki Cegiełko nie mają skłonności do rojenia się. Na 200 rodzin pszczelich, w których było około 110 matek czystej rasy i 90 unasienianych z loty, tylko jedna rodzina pszczela weszła w nastrój rojowy, który ustąpił po usunięciu mateczników rojowych i dostawieniu korpusu z ramkami. Rójka u tych pszczół jeżeli powstanie to tylko z powodu błędu pszczelarza. Mają za to inną cechę. Matki uszkodzone, stare i źle czerwiące są wymieniane w cichej wymianie.
Krzyżówka lig R x cau KP została wprowadzona do obserwacji w 2016 roku i tylko w 10 rodzinach pszczelich. W okresie kwitnienia gryki następowała wymiana pogłowia pszczół, rozwój jesienny utrzymał się na wysokim poziomie, rodzinki są na ramce wielkopolskiej i WZ. Część z nich miało w sierpniu wymienione wszystkie ramki na węzę , a czerw zabrany do innych uli. Ramki zostały odbudowane, zaczerwione i do zimowli poszły na 9-10 ramek wielkopolskich i na 6-7 ramek WZ. Czekamy na efekty wiosenne.

user2016
Posty: 44
Rejestracja: 09 sty 2017, 21:15

Re: Apis Mellifera Ligustica Regine.-opis rasy

Postautor: user2016 » 10 sty 2017, 14:15

A jeśli miałbym wybór pomiędzy warszawskim poszerzanym 17 ramkowym i wielkopolskim(10ramkowy) to w jakim będzie łatwiej tą rasę pszczół użytkować. Mam tu na myśli wielkość plastra. Chciałbym w tym sezonie nabyć taką matkę ale jest sporo wątpliwości co nie znaczy że i tak trzeba na własnej skórze spróbować.

Awatar użytkownika
Andrzej
Posty: 171
Rejestracja: 06 sty 2017, 17:16
Lokalizacja: Wladyslawów
Kontaktowanie:

Re: Apis Mellifera Ligustica Regine.-opis rasy

Postautor: Andrzej » 10 sty 2017, 14:29

W naszej pasiece są w obydwu typach uli i trzymane są bez krat odgrodowych. W celu dokładnej oceny tych pszczół.
Wszystko zależy od umiejętności pszczelarza. Czyli od odpowiedniego i na czas dodawania ramek.
W obydwu typach ula czują się bardzo dobrze. My używamy uli WZ 23-25 ramkowych bez nadstawek. Czerw na ramkach jest od górnej do dolnej beleczki, dlatego w leżakach nie zostaje nadmiernie dużo pokarmu w gnieździe w czasie miodobrania.
https://www.facebook.com/beatapszczoly/photos/a.1767083763509881.1073741856.1660284987523093/1767088423509415/?type=3&theater

user2016
Posty: 44
Rejestracja: 09 sty 2017, 21:15

Re: Apis Mellifera Ligustica Regine.-opis rasy

Postautor: user2016 » 10 sty 2017, 14:58

A zimowanie w warszawskim na ilu ramkach? Powszechnie uznaje się zimowanie w warszawskim poszerzanym - 6-7ramek. Czy w przypadku tak plennej Włoszki taka ilość pozostawionych ramek w gnieździe jest wystarczająca? Bo w ulu wielkopolskim 1 korpus może być za mało

Awatar użytkownika
Andrzej
Posty: 171
Rejestracja: 06 sty 2017, 17:16
Lokalizacja: Wladyslawów
Kontaktowanie:

Re: Apis Mellifera Ligustica Regine.-opis rasy

Postautor: Andrzej » 10 sty 2017, 16:47

Czy jeden korpus jest za mało?
To zależy od sposobu rozwoju rodziny pszczelej do zimowli.
Nie staramy się zimować bardzo dużych rodzin. Mają być o dobrym składzie pszczół. Korpus, może jeszcze nadstawka. Ktoś zazimuje na 2 korpusach. Tylko czy obsada pszczół jest wtedy odpowiednia do wielkości gniazda ?
W ulach warszawskich też zimujemy na około 7 ramkach. Ale pszczoły obsiadają je na "żółto" ( ha..ha... nowe określenie obsiadania plastrów przez pszczoły :lol: odpowiednik u innych ras na czarno :lol: :lol: ) Nie potrzeba większych rodzin zimować. Ilość mleczka pszczelego przez robotnice włoskich pszczół, jest dużo większe, niż innych ras. To pozwala na wykarnienie większej ilości czerwiu podczas rozwoju wiosennego.
Mamy ule wielkopolskie i mieszczą się w okresie zimowli 8-) Co innego latem. Jeżeli pozwolimy matkom czerwić " do woli " , to dodatkowy korpus by się przydał. Ale na miód :D

Awatar użytkownika
Andrzej
Posty: 171
Rejestracja: 06 sty 2017, 17:16
Lokalizacja: Wladyslawów
Kontaktowanie:

Re: Apis Mellifera Ligustica Regine.-opis rasy

Postautor: Andrzej » 10 sty 2017, 17:38

Nic nie przeszkadza żeby u ludzi były pszczoły F1.
Trutnie są obrazem matki :D
A to już można dowolnie wybrać samemu , lub hodowca może matki unasiennić w rejonie napszczelonym przez trutnie Kaukaskie. :)

BARciak
Posty: 20
Rejestracja: 09 sty 2017, 21:35

Re: Apis Mellifera Ligustica Regine.-opis rasy

Postautor: BARciak » 10 sty 2017, 17:42

Andrzej pisze: Ale pszczoły obsiadają je na "żółto" ( ha..ha... nowe określenie obsiadania plastrów przez pszczoły :lol: odpowiednik u innych ras na czarno :lol: :lol: )

To już dawno było wymyślone na innym forum, nie powiem którym :mrgreen:

A wracając do tematu. Pszczoły zimuje się na tylu ramkach ile mają czerwiu w sierpniu lub na tylu ile obsiadają po ochłodzeniu i uwiązaniu się kłębu.
Ja tegoroczne trzyramkowe czerwcowe (utworzone 20-22 czerwca) odkłady z włoszką zimuję na 8-10 ramkach Dadanta. Nie zasilałem ich czerwiem a tylko dokładałem węzę.
Pozdrawiam, BARciak

Awatar użytkownika
Andrzej
Posty: 171
Rejestracja: 06 sty 2017, 17:16
Lokalizacja: Wladyslawów
Kontaktowanie:

Re: Apis Mellifera Ligustica Regine.-opis rasy

Postautor: Andrzej » 10 sty 2017, 18:08

Ale żaden problem jest zmniejszyć rodzinę. Jest problem zwiększyć , gdy nie ma się odpowiednich pszczół. 8 ramek WP, to już bardzo duże rodziny, tylko jeszcze zależy jak i kto liczy. ;)

BARciak
Posty: 20
Rejestracja: 09 sty 2017, 21:35

Re: Apis Mellifera Ligustica Regine.-opis rasy

Postautor: BARciak » 10 sty 2017, 18:21

Andrzeju wiesz dobrze co mogą włoszki i BF ;)
Pozdrawiam, BARciak

user2016
Posty: 44
Rejestracja: 09 sty 2017, 21:15

Re: Apis Mellifera Ligustica Regine.-opis rasy

Postautor: user2016 » 10 sty 2017, 18:32

Jak jest z przyjmowaniem matek Włoszek przez pszczoły Buckfast? Bo do ras Kaukaskich Krainek chyba nie jest tak łatwo.

Awatar użytkownika
Waldek
Posty: 241
Rejestracja: 07 sty 2017, 18:44

Re: Apis Mellifera Ligustica Regine.-opis rasy

Postautor: Waldek » 10 sty 2017, 18:35

BARciak pisze:Andrzeju wiesz dobrze co mogą włoszki i BF ;)

Czy jest coś opuszczone w opisie Andrzeja??? Chciałbym wiedzieć jak najwięcej!
:arrow: PASIEKA BAŚŃ :!:

BARciak
Posty: 20
Rejestracja: 09 sty 2017, 21:35

Re: Apis Mellifera Ligustica Regine.-opis rasy

Postautor: BARciak » 10 sty 2017, 18:37

Waldek pisze:
BARciak pisze:Andrzeju wiesz dobrze co mogą włoszki i BF ;)

Czy jest coś opuszczone w opisie Andrzeja??? Chciałbym wiedzieć jak najwięcej!


Nie jest nic opuszczone, kup sobie te matki i sam zobaczysz jakie fajne są :D


user2016 pisze:Jak jest z przyjmowaniem matek Włoszek przez pszczoły Buckfast? Bo do ras Kaukaskich Krainek chyba nie jest tak łatwo.


Żadnych problemów nie ma przy car i cau :)
Pozdrawiam, BARciak

Awatar użytkownika
Waldek
Posty: 241
Rejestracja: 07 sty 2017, 18:44

Re: Apis Mellifera Ligustica Regine.-opis rasy

Postautor: Waldek » 10 sty 2017, 18:48

Posiadam jedna Włoszkę od Andrzeja. Czas pokarze jak się sprawdzą u mnie i czy tylko pozostanę przy Włoszkach.
:arrow: PASIEKA BAŚŃ :!:

Awatar użytkownika
Andrzej
Posty: 171
Rejestracja: 06 sty 2017, 17:16
Lokalizacja: Wladyslawów
Kontaktowanie:

Re: Apis Mellifera Ligustica Regine.-opis rasy

Postautor: Andrzej » 10 sty 2017, 18:54

Próbowałeś ? Nie. Czytasz informacje na grupach ? Nie.
A zadajesz retoryczne pytania :oops: :P
Pięknie się przyjmują, straty są bardzo małe.
I wiem to nie tylko od pszczelarzy.
Straty jak przy poddawaniu w obrębie rasy.
Na Ambrozji już o tym pisaliśmy, wiesz dokładnie jak jest.
Masz tam też wypowiedzi pszczelarzy którzy jeszcze dużo muszą się nauczyć.
Zapraszam na stronę internetową : jest tam wystarczająca ilość informacji.
Może koledzy zechcą ci powiedzieć jak duże straty ponieśli przy poddawaniu.
Mamy jeden plus w naszej hodowli. Matek ciągle brakuje. Wysyłane są na bieżąco. Jednodniówki docierają do pszczelarzy w wieku 2 dni. To pomaga w poddawaniu. Unasienione mają odpowiednią masę i wszystkie odnóża całe, z pazurkami , a nawet jak się policzy, to mają 6 nóżek. Nie tak jak dostawy z innych hodowli. Uwierz to pomaga w przyjęciu.
W dodatku są czystej rasy i jeżeli już wystąpi jakiś problem w danej pasiece, to pszczelarz wie ze trzeba pomóc przy poddawaniu.
Przy wielokrotnych i niekontrolowanych mieszańcach, niestety możesz się spodziewać różnych efektów. Nieprzewidzianych i nie możliwych do przeskoczenia. Czy uważasz że mieszańce są łatwiej przyjmowane?
Przerobisz z nami wszystkie tematy z Ambrozji i pewnie skopiujesz wypowiedzi. Dobrze zrobisz. Tylko wykorzystaj je dobrze, naucz się i przekaż kolegom. :P
Potraktowaliście mnie jak wielu innych na tamtym forum jak śmiecia, ale jak widzisz staram się odpowiedzieć na nurtujące Cię pytania. Jednak jeżeli hodujesz matki pszczele i znasz się na tym, to powinieneś to wszystko wiedzieć. :P
Tematy się rozwijają, z tego się cieszymy, ale ustąp miejsca młodszym i niedoświadczonym pszczelarzom. Ty swoje już wiesz.
A tak miedzy nami. :?: Napisz czego nie wiesz w punktach. Na naszym poziomie odpowiem ci w punktach. Może dla wielu to będzie niezrozumiałe, ale Ty dasz sobie radę :mrgreen: Jak nie , to wytłumaczę, albo ktoś z Ambrozji ? :lol:

Awatar użytkownika
Andrzej
Posty: 171
Rejestracja: 06 sty 2017, 17:16
Lokalizacja: Wladyslawów
Kontaktowanie:

Re: Apis Mellifera Ligustica Regine.-opis rasy

Postautor: Andrzej » 10 sty 2017, 18:59

"Chciałbym wiedzieć jak najwięcej! "

Wstydził byś się :o
Jak aż tak dużo to zapraszam na odpłatną naukę , tylko jest już sporo miejsc zajętych i nie wiem czy w tym roku się załapiesz. :twisted: :P

BARciak
Posty: 20
Rejestracja: 09 sty 2017, 21:35

Re: Apis Mellifera Ligustica Regine.-opis rasy

Postautor: BARciak » 10 sty 2017, 19:14

Andrzej pisze:Potraktowaliście mnie jak wielu innych na tamtym forum jak śmiecia


Mnie masz na myśli pisząc to?
Pozdrawiam, BARciak

Awatar użytkownika
Andrzej
Posty: 171
Rejestracja: 06 sty 2017, 17:16
Lokalizacja: Wladyslawów
Kontaktowanie:

Re: Apis Mellifera Ligustica Regine.-opis rasy

Postautor: Andrzej » 10 sty 2017, 19:43

Będąc tam zaproszonym gościem. Dla napisania kilku słów o pszczołach włoskich, zrobiliście sobie pokazówkę.
I zablokowaliście mnie.
Czy o Tobie piszę ? Nie wiem. Czy ty jesteś w stanie przez 30 minut dowiedzieć się kto jest kto?
Kilka osób tylko pisze tam ze wiadomo kto to jest.
Uważasz że teraz kim jesteś ? :lol:
Oceniam cię tylko po twoich pytaniach, a osoby nie znam. Jeżeli znam, to pewnie nie wiem o tym.
No chyba że ..... Leszku to ty ? :oops:

BARciak
Posty: 20
Rejestracja: 09 sty 2017, 21:35

Re: Apis Mellifera Ligustica Regine.-opis rasy

Postautor: BARciak » 10 sty 2017, 19:49

Andrzeju, jestem adminem na Ambrozji jak dobrze wiesz. Ja nie blokuje bo nie mam po co. Zawsze bylem i zawsze będę po stronie forumowiczów a nie jakichś głupkowatych pomysłów z blokowaniem. Twój temat zablokowałem chyba 3 dni temu dlatego, że zawiązała się tam kłótnia ale jest już odblokowany a kłótnia wywalona. Nie jestem Leszkiem, on pewnie jeszcze nie wie o tym forum. Zaraz pisze do Ciebie pw Andrzeju.
Pozdrawiam, BARciak

Awatar użytkownika
Andrzej
Posty: 171
Rejestracja: 06 sty 2017, 17:16
Lokalizacja: Wladyslawów
Kontaktowanie:

Re: Apis Mellifera Ligustica Regine.-opis rasy

Postautor: Andrzej » 10 sty 2017, 19:53

Sam widzisz jak to wygląda. Rozmowa z duchem. :(
Administrator chyba powinien panować nad forum. Mam nadzieję ze u nas nie będzie sabotażysty. :)

BARciak
Posty: 20
Rejestracja: 09 sty 2017, 21:35

Re: Apis Mellifera Ligustica Regine.-opis rasy

Postautor: BARciak » 10 sty 2017, 19:55

jaki sabotażysta. Przeczytaj pw i wrzuć na luz :)
Pozdrawiam, BARciak

Awatar użytkownika
Andrzej
Posty: 171
Rejestracja: 06 sty 2017, 17:16
Lokalizacja: Wladyslawów
Kontaktowanie:

Re: Apis Mellifera Ligustica Regine.-opis rasy

Postautor: Andrzej » 10 sty 2017, 20:01

Luzuje.
Życzę powodzenia ;)

user2016
Posty: 44
Rejestracja: 09 sty 2017, 21:15

Re: Apis Mellifera Ligustica Regine.-opis rasy

Postautor: user2016 » 10 sty 2017, 20:07

Mam nadzieje że nie chodzi tu o meczących pytaniami nowicjuszy :roll:

Awatar użytkownika
Kosior
Posty: 22
Rejestracja: 07 sty 2017, 18:55

Re: Apis Mellifera Ligustica Regine.-opis rasy

Postautor: Kosior » 10 sty 2017, 20:19

Niestety ambrozyjka nie jest wolna nie wiem dlaczego ktos nią tak steruje ale jeszcze sie dobrze nie odezwiesz to ban albo wyjazd :) ale to chyba nie temat o ambrozyjce :) pozdrawiam

Awatar użytkownika
Andrzej
Posty: 171
Rejestracja: 06 sty 2017, 17:16
Lokalizacja: Wladyslawów
Kontaktowanie:

Re: Apis Mellifera Ligustica Regine.-opis rasy

Postautor: Andrzej » 10 sty 2017, 21:07

user2016 pisze:Mam nadzieje że nie chodzi tu o meczących pytaniami nowicjuszy :roll:

I piszesz że jesteś inny ?
Pozwól żeby nowicjusze sami mnie ocenili. Myślę ze nikt im nie poświęca tyle czasu.
Totalna załamka.
Wy karmicie się zgadywaniem ? :shock: :lol:

user2016
Posty: 44
Rejestracja: 09 sty 2017, 21:15

Re: Apis Mellifera Ligustica Regine.-opis rasy

Postautor: user2016 » 10 sty 2017, 21:53

Andrzej pisze:
user2016 pisze:Mam nadzieje że nie chodzi tu o meczących pytaniami nowicjuszy :roll:

I piszesz że jesteś inny ?
Pozwól żeby nowicjusze sami mnie ocenili. Myślę ze nikt im nie poświęca tyle czasu.
Totalna załamka.
Wy karmicie się zgadywaniem ? :shock: :lol:


Chyba nie dokładnie napisałem - to ja jestem pszczelarzem początkującym. Mam jedną rodzinę pszczelą na warszawiaku mojego dziadka. W tym sezonie dopiero rozpocznę na wielkopolskich. Wszelkie pytania które zadaje o pszczole włoskiej służą jedynie temu żeby wiedzieć o nich jak najwięcej i obalić wszelkie mity i legendy o niej.
Rzadko się trafia okazja, żeby skonfrontować tak naprawdę nikłą wiedzę o tej pszczole z kimś kto jest z nią na bieżąco i ma tyle doświadczenia w tym temacie. Nikt nie oczekuje rozbierania ula w warunkach zimowych żeby udowodnić że jest to wartościowa rasa pszczół.

Theo
Posty: 42
Rejestracja: 09 sty 2017, 21:41

Re: Apis Mellifera Ligustica Regine.-opis rasy

Postautor: Theo » 10 sty 2017, 22:14

Wielkopolskie korpusowe ?

Awatar użytkownika
Andrzej
Posty: 171
Rejestracja: 06 sty 2017, 17:16
Lokalizacja: Wladyslawów
Kontaktowanie:

Re: Apis Mellifera Ligustica Regine.-opis rasy

Postautor: Andrzej » 10 sty 2017, 22:20

user2016 pisze:
Andrzej pisze:
user2016 pisze:Mam nadzieje że nie chodzi tu o meczących pytaniami nowicjuszy :roll:

I piszesz że jesteś inny ?
Pozwól żeby nowicjusze sami mnie ocenili. Myślę ze nikt im nie poświęca tyle czasu.
Totalna załamka.
Wy karmicie się zgadywaniem ? :shock: :lol:


Chyba nie dokładnie napisałem - to ja jestem pszczelarzem początkującym. Mam jedną rodzinę pszczelą na warszawiaku mojego dziadka. W tym sezonie dopiero rozpocznę na wielkopolskich. Wszelkie pytania które zadaje o pszczole włoskiej służą jedynie temu żeby wiedzieć o nich jak najwięcej i obalić wszelkie mity i legendy o niej.
Rzadko się trafia okazja, żeby skonfrontować tak naprawdę nikłą wiedzę o tej pszczole z kimś kto jest z nią na bieżąco i ma tyle doświadczenia w tym temacie. Nikt nie oczekuje rozbierania ula w warunkach zimowych żeby udowodnić że jest to wartościowa rasa pszczół.


Przeprasza

Źle zaznaczyłem cytat. Miałem pisać do innej osoby. :oops: :cry: :oops:

lisek
Posty: 9
Rejestracja: 18 sty 2017, 10:31

Re: Apis Mellifera Ligustica Regine.-opis rasy

Postautor: lisek » 19 sty 2017, 14:39

Jak włoszki sobie radzą w pasiekach stacjonarnych przy średnich pożytkach ?
Gdzie w pobliżu nie ma zbyt wiele obsiewanych pól, za to jest sporo lip, akacji, jest możliwość spadzi i dookoła mnóstwo łąk,

Awatar użytkownika
Andrzej
Posty: 171
Rejestracja: 06 sty 2017, 17:16
Lokalizacja: Wladyslawów
Kontaktowanie:

Re: Apis Mellifera Ligustica Regine.-opis rasy

Postautor: Andrzej » 19 sty 2017, 15:27

Opisujesz warunki jak u mnie w pasiece przydomowej. :)
Do 100 uli cały sezon i średnia z tej pasieki około 32 kg z ula.
Śmiało możesz użyć tych matek do swojej pasieki.

lisek
Posty: 9
Rejestracja: 18 sty 2017, 10:31

Re: Apis Mellifera Ligustica Regine.-opis rasy

Postautor: lisek » 20 sty 2017, 7:45

to super w takim razie w tym roku przetestujemy je i u mnie :D


gość

Re: Apis Mellifera Ligustica Regine.-opis rasy

Postautor: gość » 23 sty 2017, 20:06

Andrzej pisze:[b]
Potraktowaliście mnie jak wielu innych na tamtym forum jak śmiecia, ale jak widzisz staram się odpowiedzieć na nurtujące Cię pytania.


Nic niwego to forum z tego słynie i co mądrsejsi juz dawni z tamtąd poszli.
A Kowaliczek dalej żebrze i zbiera po słoiku miodu na serwer :lol:

Theo
Posty: 42
Rejestracja: 09 sty 2017, 21:41

Re: Apis Mellifera Ligustica Regine.-opis rasy

Postautor: Theo » 24 sty 2017, 20:33

Jak co roku.

Awatar użytkownika
Andrzej
Posty: 171
Rejestracja: 06 sty 2017, 17:16
Lokalizacja: Wladyslawów
Kontaktowanie:

Re: Apis Mellifera Ligustica Regine.-opis rasy

Postautor: Andrzej » 26 sty 2017, 9:53

Są różne opisy pszczół w pasiekach. Wiele jest podobnych do siebie.
Jednak każdy hodowca matek pszczelich zgłoszony do KCHZ musi opierać się na wymogach we wzorcu dla danej rasy i linii hodowlanej.
Wyhodowanie pszczół o innych parametrach powoduje wykasowanie linii hodowlanej z rejestru.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Andrzej
Posty: 171
Rejestracja: 06 sty 2017, 17:16
Lokalizacja: Wladyslawów
Kontaktowanie:

Re: Apis Mellifera Ligustica Regine.-opis rasy

Postautor: Andrzej » 26 sty 2017, 19:29

Małe streszczenie o a.m.ligustica Regine
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

user2016
Posty: 44
Rejestracja: 09 sty 2017, 21:15

Re: Apis Mellifera Ligustica Regine.-opis rasy

Postautor: user2016 » 15 lip 2017, 17:33

Witam, czy matki jednodniówki tej rasy dały by sobie jeszcze rade w późnych odkładach?

Awatar użytkownika
Andrzej
Posty: 171
Rejestracja: 06 sty 2017, 17:16
Lokalizacja: Wladyslawów
Kontaktowanie:

Re: Apis Mellifera Ligustica Regine.-opis rasy

Postautor: Andrzej » 24 paź 2017, 7:59

Kolejny rok pracy w pasiece z pszczołami włoskimi przyniósł nowe wnioski i jako hodowcy wyszliśmy z nowymi propozycjami dla pszczelarzy.
Otrzymaliśmy opinie z pasiek w których a.m.lig.Regine były zakupione i oceniane w ocenie terenowej. Były to pasieki liczące minimum 50 rodzin pszczelich i w których była możliwość sprawdzenia cech użytkowych pokolenia F1 po naszych Włoszkach w krzyżówce międzyliniowej i międzyrasowej.
Tak jak spodziewaliśmy się efekt heterozji był największy przy krzyżówkach a.m.lig.Regine z pszczołami kaukaskimi, a.m.caucasica F. Pszczoły kaukaskie użyte do krzyżówki użytkowej w pokoleniu F1 pochodzą z Francji i są hodowane w naszej pasiece. Obydwie rasy cechuje niska rojliwość i duża miodność. Rozwój rodzin pszczelich tej krzyżówki jest podobny do rozwoju czystej rasy włoskiej Regine, ale pszczoły robotnice zaczęły wykorzystywać nawet najmniejsze i różnorodne pożytki. W okresie "niby" bezpożytkowym okazało się że w okolicy kwitnie wystarczająco dużo różnych roślin zapewniając rodzinom pszczelim pożytek rozwojowy. Krzyżowanie pszczół dwóch różnych ras po matkach czystej rasy, dało spodziewane efekty w uzyskanych krzyżówkach użytkowych. Z tego też powodu z pasieki naszej wycofaliśmy pszczoły Buckfast. Dobre pszczoły, łagodne i przynoszące duże ilości miodu straciły w naszej opinii z powodu rozszczepienia cech w kolejnym pokoleniu. Większość matek przekazywało wszystkie pozytywne cechy, ale trafiały się i takie które były bardziej rojliwe, lub mniej miodne i bardziej agresywne. Jest to normalne zjawisko w hodowli wielopokoleniowych mieszańców pszczół Buckfast. Trutnie Buckfast miały też istotny wpływ na matki pszczele unasieniane naturalnie w naszej pasiece.
Obecnie hodujemy pszczoły włoskie i od 1,5 roku pszczoły kaukaskie. Sprawdziliśmy i w naszej pasiece pszczoły po matkach sztucznie unasienianych lig x cau, cau x lig i ich kolejne pokolenie . Czyli matki wyhodowane po tych krzyżówkach F1. Unasieniane naturalnie na innym pasieczysku , w obecności innych trutni będących w danej okolicy, w dalszym ciągu zachowały dużo pozytywnych cech pszczół użytkowych do pasiek towarowych, takich jak : bardzo dobry rozwój wiosenny, wysoka miodność , higieniczność i łagodność.
Pszczoły włoskie a.m.lig.Regine w czystej rasie tworzą większe rodziny pszczele i dużo lepiej wykorzystują pożytki letnie i jesienne, w tym i pożytki spadziowe z drzew iglastych i liściastych.
Rodowód 64 17 Regine.jpg

To już czwarte pokolenie pszczół włoskich oceniane w naszej pasiece i zgłoszone do KCHZ
Regine Rodowód str internetowa.jpg

To przykładowe rodowody matek pszczelich z naszej pasieki. Prace nad utrzymaniem czystości rasy trwają w dalszym ciągu. Obecnie w pasiece posiadamy ponad 80 matek pszczelich w czystej rasie a.m.lig.Regine przekazanych do oceny stacjonarnej w 2018 roku i grupę matek zarodowych w ilości 27 szt , które z matkami założycielkami linii hodowlanej należą do matek zabezpieczających cechy czystości rasy pszczół włoskich.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Wróć do „Włoskie - a.m.Ligustica”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość