Ligustica x Caucasica czy Caucasica x Ligustica ?

Jastrzab315
Posty: 1
Rejestracja: 18 cze 2017, 22:09

Ligustica x Caucasica czy Caucasica x Ligustica ?

Postautor: Jastrzab315 » 20 cze 2017, 15:20

Dzień dobry,
Zwracam się z zapytaniem która krzyżówka będzie lepsza ponieważ jak wiadomo każdą z ras i linni ma inne zdolności kombinacyjne podczas krzyżowania.

Awatar użytkownika
Waldek
Posty: 241
Rejestracja: 07 sty 2017, 18:44

Re: Ligustica x Caucasica czy Caucasica x Ligustica ?

Postautor: Waldek » 21 cze 2017, 7:50

Jest to raczej loteria niż pewne uwarunkowanie co wyjdzie w kroju jak powiedział pewien krawca planując syna. Z krzyżowaniem jest różnorodnie co wychodzi i do tego jest selekcja i dobór odpowiednich cech potrzebnych w hodowli.
http://www.ebiologia-gim4zory.pl/genetyka1.php
http://www.wiw.pl/biblioteka/klasycy_na ... n_01-z.jpg
:arrow: PASIEKA BAŚŃ :!:

Awatar użytkownika
Andrzej
Posty: 171
Rejestracja: 06 sty 2017, 17:16
Lokalizacja: Wladyslawów
Kontaktowanie:

Re: Ligustica x Caucasica czy Caucasica x Ligustica ?

Postautor: Andrzej » 11 lip 2017, 1:48

Pytanie nie jest tak trudne, co samo zagadnienie. Przede wszystkim założenie pszczelarza, co chce osiągnąć ?
Unasieniając matki kaukaskie trutniami włoskimi wpłyniemy na takie cechy jak rozwój wiosenny, jego dynamikę, sklepienie miodów na mokro, ciągłość czerwienia w okresie jesiennym jak i jego poziom.
Jednak nie jest to temat do rozpatrywania dla wszystkich trutni kaukaskich, a dokładnie wszystkich linii hodowlanych.
Każda z linii może charakteryzować się różnymi genami w obrębie jednej cechy. Chodzi tu o geny recesywne i dominujące.
Jeżeli u jednej z linii trutni kaukaskich będą występować geny dominujące dla większości istotnych cech: długość języczka, skłonność do rójki, rozwój wiosenny, wierność kwiatowa i geny te napotkają geny dominujące u pszczół włoskich. To uzyskamy osobniki równomiernie zróżnicowane dla tych dwóch ras. z przewagą o cechach pośrednich. Jednak jeżeli u trutni kaukaskich cechy nie będą utrwalone i dominujące, to w połączeniu z genami dominującymi matek pszczół włoskich będą zanikały. I możemy uzyskać pszczoły o cechach zbliżonych do włoskich z uwidocznioną heterozją F1 od cech pszczół włoskich.
Dlatego tak jak w naszej pasiece, do unasienienia użyliśmy trutni kaukaskich z francuskiej hodowli zauważyliśmy kilka cech występujących jednocześnie. Dotyczy to sklepienia miodów. Na jednym plastrze poszytym od góry do dołu są zasklepy robione na sucho i mokro występujące jednocześnie i obok siebie. Rozwój wiosenny rodzin utrzymał się na wysokim poziomie, jednak sam smak i różnorodność miodów zmieniły się. Pszczoły włoskie mają dużą wierność kwiatową ( trzymają się jednego pożytku i dopiero po jego ustaniu przechodzą na kolejny rodzaj kwiatów. Przejście z gryki na lipę to zachwianie w pracy na około 30 - 45 min. Przejście z lipy nektarującej cały dzień na grykę nie zachodzi prawie. Miody różnią się smakiem i można je rozdzielić wirując każdy ula z osobna. Nie jest to 100% czystości, ale nawet na pierwszy rzut oka widać różnicę.) Tak przy matkach włoskich pokrytych trutniami kaukaskimi, miody zawsze są wielokwiatowe. Wierność kwiatowa praktycznie zanika i pszczoły latają po każdym napotkanym kwiatku. Krzyżówki takie nie miały wpływu na intensywność czerwienia. Dokładnie na możliwości matki do szybkiego zaczerwienia większej powierzchni komórek na ramkach w danym czasie . Ta cecha jest zależna od budowy anatomicznej matek danej rasy i nasienie trutni nie ma na to wpływu. Utrwalony żółty kolor pszczół dominuje w umaszczeniu robotnic. Pojawia się forma robotnic o tergitach z tomentum siwym z szarym. Nie pojawia się kolor żółty i czarny jest zredukowany do szarego.
Jak widać ciężko jest rozpatrzyć wszystkie cechy i uogólnić je w jednym zdaniu.
Jednak efekt heterozji w pokoleniu F1 jest dużo większy u krzyżówek lig x cau i cau x lig , niż u lig x car i car x lig. Spowodowane jest to wieloma bardzo zróżnicowanymi i odmiennymi cechami dla każdej z ras.
Są jednak i cechy dominujące u tych dwóch ras pszczół i w krzyżówkach dodatkowo wzmocnione. Jest to mała rojliwość i tendencja do cichej wymiany matek pszczelich. Pokolenie F1 jest w dalszym ciągu, pomimo tworzenia dużych rodzin pszczelich lig x cau, jest mało rojliwe.
Co razy co ? Hmm.
Rozmyślania zacząłbym od bazy pożytkowej z której będą korzystać pszczoły.
Dla pożytków wiosennych i letnich kończących się około 15.07 każda z kombinacji sprawdzi się. Jednak jeżeli są w okolicy pożytki takie jak nawłoć, wrzos i późna spadź, to cau x lig , pomimo wystąpienia heterozji, nie utrzyma poziomu czerwienia na takim poziomie jak lig x cau. Dlatego warto wziąć pod uwagę najpierw cechy najlepiej dopasowane do prac w danej pasiece, a później utrwalić je i korzystać z nich.


Wróć do „Inne rasy i mieszańce”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość