Superbee - pszczoła cypryjska

user2016

Superbee - pszczoła cypryjska

17 sty 2017, 14:56

Superbee dość ciekawa nazwa rasy pszczół z Cypru. Ktoś już nabył taką matkę pszczelą? Mało jest opinii na jej temat, tylko wzmianka o możliwej agresywności.

marbert

Re: Superbee - pszczoła cypryjska

17 sty 2017, 16:07

Na forum paieki michałów znajdziesz opisy Pana Józefa. Ja miałem nie od niego. I zachwycony nie byłem. Ale po elgonach też widzę że hodowca to hodowca i nie należy wniosków pochopnych wyciągać.

Tak więc zamówiłem elgony z innego adresu.

Nie oceniaj matek NU tylko UN. I nie mniej jak 5szt. Tak to po sobie widzę. Choć dwie wystarczą aby mieć obraz "dla siebie". Często jedna.

Pasieka Gniewkowski

17 sty 2017, 22:29

Pasieka pana Andrzeja Cegiełko http://najlepszeseo.nazwa.pl/cegielko/superbee/ ma w ofercie pszczołę Superbee. Nigdy jej nie miałem ale wiem ,że to taki cypryjski BF . W zasadzie to nie znam pasieki która by miała tę mało popularną choć być możliwe ciekawą pszczołę .Czekam na opinię tych którzy ja przetestowali .

Awatar użytkownika
Andrzej
Kontaktowanie:

23 sty 2017, 7:54

Opinie w Polsce były różne, tylko po krótkiej analizie okazało się że sytuacja jest jak u pszczół Buckfast.
Pokolenia F 5-10 w dalszym ciągu nazywane SuperBee, były tak różne jak to u mieszańców w 5 i 10 pokoleniu.
Pełne opinie będą o tych matkach dopiero pod koniec sezonu 2017.
Do sprzedaży zgłoszone są na prośbę pszczelarzy - odbiorców.
Dlaczego mu się zainteresowaliśmy tymi pszczołami ?
Powodem było podejście Anglików, którzy masowo sprowadzają te pszczoły prosto z Cypru i uważają je za najlepsze.
Lepsze od Buckfastów. Jak będzie zobaczymy.
Pewne jest że są łagodne i na jesieni ładnie zakończyły czerwienie po 20.08. Dodatkowo zgromadziły spore zapasy pokarmu , które musieliśmy odwirować przed zakarmianiem.
Jak będą spełniać oczekiwania pszczelarzy, zostaną w naszej pasiece. Jeżeli nie będą nosiły miód i nie będą rozmnażane.
Sami chcemy ograniczyć ilość różnych ras, tylko czy można coś fajnego niszczyć ?

user2016

23 sty 2017, 11:35

Czyli ta pszczoła może dobrze podpasować na zbiory miodu z późnych pożytków. A rozwój wiosenny?

Awatar użytkownika
Andrzej
Kontaktowanie:

24 sty 2017, 6:06

Jeszcze miesiąc i się dowiemy.
Z informacji uzyskanych od hodowcy tych pszczół, to powinny być w pełni mocy na rzepaki.
Czekamy. 8-)

Wróć do „Inne rasy i mieszańce”