Odkłady.

Pytania i odpowiedzi związane z pszczelarstwem
Theo

Odkłady.

Postautor: Theo » 09 sty 2017, 22:04

Dzień dobry, żeby sprzedawać odkłady na refundację, trzeba mieć certyfikat ukończenia szkolenia? tytuł pszczelarza? np. z Pszczelej Woli czy może coś czego nie wymieniłem, a może wygląda to całkiem inaczej?

tom_radziwonowski

Re: Odkłady.

Postautor: tom_radziwonowski » 09 sty 2017, 22:09

Jezeli dobrze pamietam to matki do odkladow musza pochodzic z linii hodowlanych zarejestrowanych KCHZ. To albo kupujesz od hodowcy, ktory ma zarejestrowana linie albo sam zakladasz pasieke hodowlana.

Danielbhp

Postautor: Danielbhp » 09 sty 2017, 23:39

Z tego co pamiętam pasieka stacjonarna minimum 30 rodzin, aktualne badania pasieki, matki z pasiek hodowlanych wpisanych do rejestru KCHZ i nie jestem pewien czy nie trzeba mieć ukończonego kursu producenta pakietów i odkładów organizowanego przez PZP

Pasieka Bronowice

Postautor: Pasieka Bronowice » 10 sty 2017, 9:25

Po pierwsze. Trzeba przeprowadzić badanie kliniczne pszczół w pasiece. Oraz wysłać próbki pszczół i czerwiu do Puław. Koszt około 800 zł (samo badanie). Do tego potrzebne jest jeszcze rekomendacja PZP i można się zgłosić do ARR w celu dokonania wpisu do rejestru producentów odkładów.
Matki albo własnej hodowli z posiadanych reproduktorek, albo zakupione matki użytkowe po reproduktorkach. Na stronie ARR jest szczegółowa informacja nt warunków jakie trzeba spełnić. Piszę z pamięci i mogłem pominąć kilka istotnych szczegółów.
Znalazłem odnośnik zapoznaj się z nim http://www.arr.gov.pl/data/01644/warunki_wpm_2016.pdf

Wróć do „DZIŚ PYTANIE??-DZIŚ ODPOWIEDZ!!”