Czy na początek pszczelarzenia lepszy odkład czy rodzina pszczela

Pytania i odpowiedzi związane z pszczelarstwem
user2016

Czy na początek pszczelarzenia lepszy odkład czy rodzina pszczela

Postautor: user2016 » 15 sty 2017, 13:00

Witam, czy początkujący pszczelarz powinien zacząć od zakupu odkładu czy pełnej rodziny o średniej sile.

Awatar użytkownika
Waldek

Re: Czy na początek pszczelarzenia lepszy odkład czy rodzina pszczela

Postautor: Waldek » 15 sty 2017, 13:14

Nie ma znaczenia od czego zaczynamy, czy od rójki, odkładu lub pełnej rodziny. Czas zakupu (rozpoczęcia ) nadaje formę czy to jest pełna rodzina jak na wiosnę, czy odkład lub rójka w porze późniejszej Pozdrawiam
:arrow: PASIEKA BAŚŃ :!:

marbert

Postautor: marbert » 15 sty 2017, 14:06

Rójki bym nie polecał jak początkujący nie miał nic wspólnego z pszczołami do tej pory. Trzeba zacząć od spokojnych pszczół aby się nie zrazić,oswoić z pszczołami, młody pszczelarz często zagląda do pszczół ( to dobrze bo jak inaczej doświadczyć?) A rój może nie być łagodny, może ale nie musi.
Na początek polecał bym bf lub włoszkę tworzące duże rodziny. To pozwala oswoić się z ilością pszczół.

user2016

Postautor: user2016 » 15 sty 2017, 14:44

Ja zacząłem od odkładu (koniec czerwca) młoda matka buckfast i szału nie było. Fakt słaby to odkład(mała ilość pszczoły i czerwiu) mimo że na 5 ramkach warszawskich ale kupiłem ze względu na matkę buckfast. Teraz nie odważyłbym się na późny odkład. W tym roku planuje wykonać jak najwcześniej taki odkład - początek maja. Tylko matki unasiennione naturalnie nie za bardzo są dostępne w maju.

tom_radziwonowski

Postautor: tom_radziwonowski » 15 sty 2017, 15:03

Pamietaj, ze o odklad trzeba dbac, karmic ocieplic i zapobiegac rabunkom. Ta matka wcale nie musiala byc bCF, moze F5 po reproduktorce a to juz zupelnie inna pszczola niz zakladal hodowca.

pleszek

Postautor: pleszek » 15 sty 2017, 16:39

user2016 pisze:Ja zacząłem od odkładu (koniec czerwca) młoda matka buckfast i szału nie było. Fakt słaby to odkład(mała ilość pszczoły i czerwiu) mimo że na 5 ramkach warszawskich ale kupiłem ze względu na matkę buckfast. Teraz nie odważyłbym się na późny odkład. W tym roku planuje wykonać jak najwcześniej taki odkład - początek maja. Tylko matki unasiennione naturalnie nie za bardzo są dostępne w maju.

Odklad z maju 3 ramki czerwiu 2 oslonowe z papu moze byc z matka NU do zimy dojdzie do sily spokojnie .

Awatar użytkownika
Kosior

Postautor: Kosior » 16 sty 2017, 19:59

Na początek przygody polecam kupic rodzinke przezimowaną w maju :) do czerwca juz sie z nimi troche oswoisz zrobisz w połowie czerwca pierwszy odkładzik kupisz mateczke poddasz i zazimujesz 2 rodziny w ten sposób zdobędziesz doswiadczenie nie opisane w książce oraz ogromną radość :) Jedną z rzeczy naj wazniejszch jest dobra w pełni wartościowa matka przede wszystkim na początek to nie rojliwa ..
pozdrawiam

Pasieka Gniewkowski

Postautor: Pasieka Gniewkowski » 17 sty 2017, 22:17

Każda forma zakupu pszczół jest dobra pod warunkiem ,że pszczoły są zdrowe! Początkującemu pszczelarzowi nie polecam bardzo późnych odkładów , rójek i pakietów bo doprowadzenie ich do zimowli wymaga doświadczenia . Uważam ,że im wcześniej z początkiem roku początkujący pszczelarz nabędzie pszczoły tym lepiej .

Awatar użytkownika
enzo

Postautor: enzo » 18 sty 2017, 14:04

Cześć przypomniało mi się ja startowałem zero wiedzy jeden ul i mnóstwo problemów. Po zakupie kolejnych 4 odkładów same agresory i to straszne kolejne problemy wymiana matek kasacje matek itd ufffff dobrze że to minęło ale nie żałuję bo wiele się dzięki temu nauczyłem . Moja rada to: Kupić w maju dwa odkłady lub więcej stanowczo odradzam jeden. 2. Łagodne pszczoły to podstawa. 3. Zdobywać wiedzę darzyć pszczoły miłością a reszta sama przyjdzie ;)

Awatar użytkownika
Andrzej
Kontaktowanie:

Postautor: Andrzej » 19 sty 2017, 7:57

Często zastanawiamy się co kupić ? Odkłady pszczele, czy pakiety. Zawsze znajdzie się ktoś kto powie całe rodziny pszczele i najlepiej na wiosnę.

:!: Jeżeli mamy pewne źródło zakupu, to oczywiście mają rację. :!:
Jednak w ostatnich latach gdy dużo chorób atakuje pszczoły, zakup przypadkowych rodzin pszczelich, od nieznanych pszczelarzy i w okazyjnej cenie, może okazać się naszą porażką.
Dodam od razu że nawet zakup zdrowych rodzin, nie daje nam pewności odniesienia pełnego sukcesu w danym sezonie. A może okazać się że poniesiemy dodatkowe koszty związane z kupnem nowych matek.
Rodziny pszczele zazimowane w dobrej sile, ale ze starymi matkami pszczelimi, z wiosny nie będą się rozwijać dynamicznie. Możemy z tego powodu nie uzyskać pierwszych miodów.
Wymiana takich matek wczesną wiosną w okresie rozwoju rodziny pszczelej , nawet jeżeli zostaną przyjęte ( a ryzyko jest ) , też opóźni rozwój rodzin na kilka dni, a nawet do tygodnia czasu. Nie przyjęcie nowej matki będzie końcem marzeń o powiększeniu pasieki.
Dlatego osobiście proponuję zakup odkładów w poprzednim sezonie. Nawet tych czerwcowych i spokojne doprowadzenie rodzin pszczelich do zimowli z pewną młodą matką pszczelą. Zabawa w zazimowanie pszczół i wiosenny start i tak nas w życiu pszczelarskim nie ominą.
Jeżeli jednak zakupimy okazyjne rodziny pszczele na wiosnę. Oceńmy to co mamy w ulach do połowy maja i wtedy zdecydujmy co dalej. Może okaże się że kupiliście najlepsze rodziny pszczele i wszystko będzie dobrze

Maciej

Postautor: Maciej » 19 sty 2017, 9:36

Przede wszystkim podstawawą sprawą powinien być zakup zdrowych pszczół z pewnego źródła! Najlepiej od jakiegoś pszczelarza mieszkającego w niedalekiej okolicy. Jeżeli tak owego nie znamy warto zapytać w najbliższym Kole Pszczelarzy, na pewno kogoś polecą ;) Taki zakup ma swoje zalety ponieważ możemy osobiście pojechać po rodzinę/odkład, zobaczyć co kupujemy, porozmawiać z pszczelarzem, podpatrzeć jak prowadzi swoją pasiekę i zasięgnąć pierwszych bezcennych porad, które uzupełnią wiedzę książkową (zapoznanie się z podstawową literaturą przed założeniem pasieki uważam za obowiązek). Odkład czy rodzina? Sprawa dyskusyjna. Osobiście polecałbym majowy odkład z młodą matką. Dlaczego majowy? A no głównie dlatego, aby dać sobie więcej czasu na odpowiednie doprowadzenie go do siły przed zimowlą. A i czasu będziemy mieli więcej na oswojenie się z pszczółkami :)

Wróć do „DZIŚ PYTANIE??-DZIŚ ODPOWIEDZ!!”