Galeria_Caucasika

a.m.causica – pszczoła żółta kaukaska 

matka-kaukaska

Szukałem wszędzie, znalazłem we Francji

Selekcjonowana od 7 lat we Francuskiej hodowli. Wybrane najlepsze egzemplarze do hodowli, odporne na choroby.

Pszczoły te tworzą duże rodziny. Wczesny rozwój wiosenny i chętne przechodzenie do nadstawek są cechami bardzo ważnymi w pasiekach towarowych.  Tworzą duże rodziny w okresie letnim jak i zimowli. Jak wszystkie kaukaskie sklepią na mokro. Agresja w skali 10 punktowej równa 3, ale podczas ładnej pogody nie zwracają na pszczelarza uwagi.  Długość języczka wynosi od 6,5 do 6,9 mm. Sprawdzimy jak przezimują i jak będą się rozwijać do końca maja. Jeżeli wszystko będzie dobrze, to warto poważnie pomyśleć o hodowli tych pszczół. 

 

 

W sezonie 2017 rozpoczynamy współpracę z Pasieki Różyńskich Kaukaska KP

 

Charakterystyka pszczoły Kaukaskiej KP

 

Oryginalny opis z kraju pochodzenia

a.m.caukasica KP

Pszczoły kaukaskie i gospodarka w ulach korpusowych

Czy pszczoła kaukaska KP nadaje się do uli stojaków?

Jednym z najczęściej zadawanych pytań (czego dowodem jest chociażby fakt że pojawiło się ono już w trakcie naszej krótkiej bytności na facebooku) jest to czy nadaje się ona do uli wielokorpusowych (nadstawkowych)?. Wokół tego tematu jest wiele sporów. Wiele sądów jest wygłaszanych na podstawie rozważań czysto teoretycznych. Ktoś coś słyszał, ktoś coś czytał i dobrze, bo trzeba czerpać z cudzych doświadczeń byleby źródło było wiarygodne. Chcielibyśmy i my wyrazić swoją opinię.
Utarło się przekonanie, że natura przeznaczyła pszczoły kaukaskie do uli leżaków. Czy w takim razie zwolennicy stojaków czy wielokorpusów muszą o niej zapomnieć?. Na problem trzeba spojrzeć całościowo: pszczoła (rasa), ul (typ), baza pożytkowa (obfitość i czas trwania pożytków), pszczelarz (czas jaki może poświęcić pasiece i umiejętności).
Z czego wynika przekonanie, że pszczoła kaukaska nadaje się wyłącznie do leżaków? Wynika ono głównie z tego, że ma ona tendencję do noszenia nektaru do komórek opuszczanych przez wygryzający się czerw i do wolnych komórek w gnieździe. Dodatkowo tworzy ona pokaźnych rozmiarów „wianki” nad czerwiem. Dlatego też zaczyna nosić miód do miodni nieco później niż inne rasy i nie ma tu żadnego znaczenia czy znajduje się ona nad gniazdem(stojak) czy też obok (leżak). W ulu stojaku przenoszenie czerwiu do górnej kondygnasji, spowoduje, że tam będzie składowany miód. Podobnie jak przenoszenie ramek za kratę w ulu leżaku.
Podstawowym błędem przy dodawaniu nadstawek jest zbyt późne wykonanie tej czynności. U pszczół kaukaskich nadstawkę należy dodawać jeszcze przed całkowitym wypełnieniem gniazda aby przyzwyczaić pszczoły do wysokości ula w celu zaakceptowania przez nich nadstawki jako części składowej gniazda i odkładania w niej zapasów zamiast tworzenia „wianków” w niższej kondygnacji (o tym szerzej przy rozwoju wiosennym). Nadstawka powinna pozostawać też w ulu na wszelki wypadek nawet wtedy gdy pszczoły pozornie się nią nie interesują nigdy bowiem nie wiemy kiedy zaczną składować w niej miód. Na pewno uczynią to w dwóch sytuacjach: gdy gniazdo będzie już pełne lub gdy wziątek będzie obfity.
Wieloletnie doświadczenie w pracy z tymi pszczołami pozwoliło mi na poczynienie licznych obserwacji, którymi będę się sukcesywnie dzielił ale na początek kilka obserwacji przekazanych mi przez innych.
Jeden z moich przyjaciół wykorzystując fakt składowania przez pszczoły kaukaskie miodu w gnieździe rozszerza gniazdo w dół. Jest to co prawda czynność wymagająca wysiłku bo trzeba za każdym razem zdjąć pełne korpusy aby postawić na dennicy pusty ale efekty są zadawalające bo pszczoły same spychają matkę do niższego korpusu.
Inny z kolei pszczelarz uważa, że lepiej mu się gospodaruje z pszczołą kaukaską na ½ dadanta niż na pełnej ramce. Wynika to głównie z faktu, że odpada mu problem „wianków” i odwirowywania miodu zgodnie z etyką pszczelarską.
Blisko współpracujący ze mną kolega prowadzący pasiekę wędrowną (ule dadant 10 r + nadstawki ½, pszczoły różnych ras) cały zgromadzony przez pszczoły w gnieździe miód pozostawiał do ich dyspozycji aż do ostatniego miodobrania. Dla pszczół kaukaskich okazało się to zabójcze. Matki nie miały gdzie czerwić i rodziny bardzo osłabły u większości pozostałych ras ten problem nie wystąpił. Kilkukrotny wgląd do gniazda w czasie sezonu jest więc konieczny w celu zapewnienia matce możliwości regularnego czerwienia. Przy wielu rasach ta czynność odpada gdyż pszczoły same robią matce miejsce do czerwienia wynosząc miód nad kratę..
Na pewno nie należy polecać pszczół kaukaskich do uli wielokorpusowych czy wielonadstawkowych na siłę ale utrzymywanie jej w tych ulach jest możliwe i wcale nie takie trudne.

 

Galeria zdjęć pszczół kaukaskich

 

Fotki pszczół kaukaskich

 

30.07.2017 r.

Niestety z powodów technicznych, hodowlę pszczół kaukaskich – a.m.caucasika, ograniczyliśmy do linii pszczół kaukaskich z naszej pasieki. Wstępne rezultaty są  bardzo pozytywne.  Pszczoły przezimowały bardzo dobrze. Z wiosny do pożytku rzepakowego rozwinęły się bardzo dobrze zajmując dwa pełne korpusy w ulu wielkopolskim. Pierwszy miód odwirowany z rodzin kaukaskich to wielokwiat z: sadów, mniszka i w małej części z rzepaku. Do odwirowania odebraliśmy pełne korpusy i ramki osłonowe z gniazda. Łącznie po około 18 litrów z ula. Pszczoły były trzymane w korpusach bez krat odgrodowych . Rodziny z matkami oryginalnymi i mieszańcami użytkowymi z pszczołami włoskimi a.m.ligustica Regine Po rzepaku, zostały podzielone. Pszczoły lotne razem z ich matkami trafiły do nowych uli, a pszczoły młode w ulach macierzystych razem z czerwiem zostały odstawione na nowe miejsce i poddane były młode matki F1 a.m.caucasica. Drugie midobranie było po spadzi liściastej. Duża ilość tego miodu pojawiła się na prawie wszystkich drzewach w okolicy i dzięki sprzyjającej pogodzie spadź utrzymała się przez 2 tygodnie. Średnio 9,5 litra z ula. W okresie kwitnienia gryki warunki atmosferyczne były niesprzyjające i z każdej rodziny odebrane zostało tylko po 7 ramek w pełni poszytych miodu. Piszę tylko, bowiem w innych latach był to pożytek główny w naszej pasiece, a pszczoły a.m.lig.Regine dały średnio po 3,5 litra więcej miodu niż a.m.caucasica. Po pożytku grycznym rodziny zostały podzielone na odkłady i obecnie rozwijają się do zimowli. Po obserwacji pszczół kaukaskich sprowadzonych z Francji i ich mieszańców użytkowych postanowiliśmy utrzymać te pszczoły w naszej pasiece. Jednak zostaną do zimy przewiezione na osobne pasieczysko. Obecnie podkarmiane w okresie bezpożytkowym, powodują zamieszanie w pasiece, szukając źródła pokarmu wokół wszystkich uli. Po podaniu syropu tylko a.m.caucasica tak się zachowuje. Pszczoły włoskie a.m.lig.Regine, pobierają syrop, przerabiają go i zwiększyły ilość strażniczek na wylotkach broniących dostępu do gniazda i zapasów pokarmu. Obydwie rasy w dalszym ciągu wypacają wosk i budują nowe plastry na węzie o komórce 5,1 mm.

Dlaczego pszczoły kaukaskie ? Takie pytanie zadają znajomi. Odpowiedź jest prosta. Pomimo nielicznych wad. Większej agresywności niż a.m.ligustica, nie stwarzają większych problemów. Nie roją się i wyszukują bardzo dobrze różne źródła pokarmu. Dzięki temu miodu w tych ulach zawsze jest sporo. Trutnie a.m.caukasika przekazują odpowiednie cechy miodności i małej rojliwości innym rasom. Zróżnicowanie pszczół kaukaskich i włoskich jest tak duże , że efekt heterozji F1 jest bardzo mocny i pozytywny przy krzyżowaniu tych dwóch ras pszczół. Podczas inseminacji matek pszczelich zadbaliśmy o matki w krzyżówce lig x cau i cau x lig. Pierwsza z krzyżówek będzie dostępna w naszej pasiece w 2018 roku. Były oceniane przez rok czasu i wiemy na co stać te pszczoły i że pszczelarze w innych pasiekach będą zadowoleni z pracy tych pszczół. Krzyżówkę cau x lig będziemy jeszcze oceniać do czerwca przyszłego roku. Jedno jest pewne że na pożytki późne lepsza jest krzyżówka lig x cau. Tworzy większe rodziny pszczele i matki utrzymują czerwienie na wystarczającym poziomie. W rodzinach cau x lig intensywność czerwienia matek spada i pszczoły dużo miodu w okresie jesiennym gromadzą w gnieździe koło czerwiu. 

Na zdjęciu klateczki z matkami po sztucznej inseminacji przeznaczonymi do dalszej hodowli w naszej pasiece. A.m. lig Regine x a.m.Regine ( 3×3 i 3×24 ) Ligxcau i cau x lig. Jeszcze na początku sierpnia unasienimy a.m.lig. E x a.m.lig E, lig E x Lig Regine.

SONY DSC
SONY DSC

Oraz matki pszczele rasy kraińskiej a.m.carnica Marynka x a.m.ligustica Regine które będą hodowane i oceniane w pasiece:  Pasieka Krzysztof Rachwalik .